سپتیک‌تانک

سپتیک تاتک چیست؟

به زبان ساده سپتیک تانک دستگاهی است برای اینکه فاضلابی که از واحدهای مسکونی خارج می‌شود آن‌قدر تصفیه شود که وقتی داخل چاه فاضلاب می‌رود موجب کور شدن سوراخ‌های چاه نگردد.

سپتیک تانک یک واحد پیش تصفیه است که باعث کاهش بار آلودگی فاضلاب به میزان ۳۰-۲۵ درصد می شود. سپتیک تانک ساده ترین و پر کاربردترین واحد مورد استفاده در تصفیه فاضلاب به ویژه فاضلاب های بهداشتی – انسانی است.

سپتیک تانک مخزنی است که در آن فاضلاب به کمک فرایندهایی از قبیل ته نشینی، شناور سازی و بیولوژیکی تصفیه می گردد. فرآیندهای فیزیکی و بیولوژیکی اصلی ترین فرآیندهایی هستند که در سپتیک تانک باعث تصفیه فاضلاب می‌شوند. این فرآیندها عمدتا شامل ته نشینی، شناورسازی و فرآیندهای بی هوازی بیولوژیکی بوده که هرکدام بخشی از بار آلودگی را کاهش می دهند. 

سپتیک تانک ها بطور گسترده ای در واحدهای مسکونی و ویلایی، مجتمع های مسکونی و اداری، کارگاه های عمرانی و ساختمانی، کارخانجات تولیدی و صنعتی، هتل ها، رستوران ها، و مجتمع های تفریحی و ورزشی استفاده می شود.

مشخصات سپتیک‌تانک

سپتیک تانک مخزنی است که در آن فاضلاب به کمک فرایندهایی از قبیل ته نشینی، شناور سازی و بیولوژیکی تصفیه می گردد. فرآیندهای فیزیکی و بیولوژیکی اصلی ترین فرآیندهایی هستند که در سپتیک تانک باعث تصفیه فاضلاب می‌شوند. این فرآیندها عمدتا شامل ته نشینی، شناورسازی و فرآیندهای بی هوازی بیولوژیکی بوده که هرکدام بخشی از بار آلودگی را کاهش می دهند.

ابعاد سپتیک تانک

ابعاد سپتیک تانک تولیدی شرکت سبک لوله نوین متغییر می باشد و در حجم های متفاوت قابلیت تولید امکانپذیر میباشد.

اجزا اصلی سپتیک تانک عبارت‌اند از:
۱. سیستم ورودی فاضلاب به درون بخش اول سپتیک تانک: شامل یک لوله پلی‌اتیلن تک جداره یا دوجداره و بافل ورودی است که به صورت سه‌راهی نصب می‌گردد.
۲. بخش اول مخزن سپتیک تانک: بیش‌ترین حجم سپتیک تانک (۶۶ درصد از حجم سپتیک تانک) را به خود اختصاص داده است. قسمت اعظم مواد جامد معلق در کف این ناحیه رسوب می‌نمایند.
۳. دیواره جداکننده: بافل میانی یا دیواره جداکننده باعث جلوگیری از ورود لجن و چربی و روغن‌های شناور به مخزن زلال سازی (قسمت دوم سپتیک تانک) می‌شود.
۴. مخزن زلال سازی: این مخزن ۳۳ درصد از حجم کل سپتیک تانک را شامل می‌شود. مواد آلی محلول در پساب قسمت اول سپتیک تانک طی فرآیند بی‌هوازی تجزیه می‌گردد؛ و عمده رسوبات این بخش را لاشه میکروارگانیسم‌ها تشکیل می‌دهد.
۵. لوله خروج بیو گازها: از طریق این لوله، گازهای تولید شده ناشی از فرآیندهای تصفیه بی‌هوازی فاضلاب (عمدتاً متان) از سپتیک تانک خارج می‌گردد. نام دیگر این لوله ونت هوا می‌باشد. قطر لوله ونت اصولاً ۶۳ میلی‌متر می‌باشد.
۶. سیستم خروجی فاضلاب: شامل سه‌راهی و لوله خروجی از سپتیک تانک می‌باشد. قطر لوله خروجی از سپتیک تانک قطعاً نباید از قطر لوله ورودی سپتیک تانک کمتر باشد.
۷. سیستم سیفون: شامل یک سیفون در قسمت خروجی سپتیک تانک و جهت جلوگیری از خروج چربی از سپتیک به داخل چاه جذبی و یا اگوی شهری و همچنین یک سیفون در قسمت ورودی به منظور جلوگیری از برگشت بوی نامطبوع فاضلاب به هنگام عدم استفاده طولانی مدت (ایام تعطیل) می‌باشد.
لوله کاروگیت ازجمله لوله‌هایی می‌باشد که در ساخت سپتیک تانک بسیار کاربرد دارد چرا که نحوه ساخت هر دو تقریباً در یک راستا می‌باشد.
لطفا به کاتالوگ سبک لوله نوین، صفحه ۷ جهت اطلاعات بیشتر رجوع شود.

مزایای سپتیک‌تانک

مزایای بسیار زیاد پلی اتیلن سبب شده است که استفاده از آن در ساخت سپتیک تانک ها بصورت روز افزونی گسترش یابد. سهولت بهره برداری و کارایی بالا ویژگی اصلی سپتیک تانک پلی اتیلنی است.

• ایزولاسیون کامل و بدون بو
• عدم نشت آب و آلودگی محیط
• سهولت بهره برداری و تخلیه لجن به وسیله دریچه های بازدید و تخلیه لجن
• امکان دفن در زیر زمین با هدف انتقال ثقلی فاضلاب به سپتیک تانک و جلوگیری از اشغال فضاهای مفید
• فراهم سازی تعدیل یا کاهش نوسانات کافی در تغییرات بار آلی جهت جلوگیری از بار شوک
• ضربه به سیستم های بیولوژیک و فراهم ساختن دبی ثابت برای واحد های تصفیه خانه
• فراهم سازی خوراک پیوسته برای سیستم های بیولوژیک
• پیش هوادهی فاضلاب
• کاهش میزان مصرف انرژی و مواد شیمیایی برای خنثی سازی فاضلاب
• مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش به دلیل استفاده از مواد (Anti-UV)
• مقاومت بالا در برابر خوردگی و مواد شیمیایی
• ساختمند بودن جداره ها و امکان مدفون شدن و عمر طولانی سپتیک تانک پلی اتیلن
• سبکی وزن و سهولت در حمل و نقل
• پرتابل بودن و قابلیت جابه جایی آسان حتی چند سال پس از نصب و راه اندازی اولیه
• سرعت بالا در ساخت ، نصب و راه اندازی
• مناسب برای زمین های دژ یا زمین هایی که قدرت جذب بسیار کمی دارند
• قابلیت مدفون شدن دارد ( مکانی را اشغال نمیکند )
• عدم استفاده از وسایل الکترومکانیکال ( در نتیجه نیازی به اپراتو یا تعمیر و نگهداری مستمر ندارد )
• مقرون به صرفه به دلیل قیمت سپتیک تانک

نیاز به مشاور در حوزه خرید سپتیک‌تانک پلی‌اتیلن​ دارید؟

با ارسال درخواست از طریق فرم مشاوره آنلاین، کارشناسان فروش سبک لوله نوین در سریع ترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.

کاربرد سپتیک‌تانک پلی‌اتیلن

در حال حاضر به دلیل جایگزین شدن فرهنگ کاشانه نشینی در تمامی جهان، سبب آن گشته است که پساب فاضلاب مجتمع‌های مسکونی، اداری، تجاری، صنعتی و … آن‌قدر زیاد شود که چاه جذبی و باکتری‌های غیر هوازی درون آن فرصت کافی برای انجام واکنش‌های شیمیایی روی فاضلاب جامد و تبدیل آن به پساب مایع را نداشته باشند. لذا به واسطه تحقیقات انجام‌گرفته توسط دانشمندان و دست‌اندرکاران محیط زیست، دستگاهی بنام سپتیک تانک فاضلاب اختراع و به بشر معرفی شد.
سپتیک تانک سبب کاربرد گسترده در بخش های مختلف خانگی، بهداشتی و صنعتی شده است. برخی از اصلی ترین موارد کاربرد سپتیک تانک عبارتند از:

• پیش تصفیه و تصفیه مقدماتی فاضلاب بهداشتی واحدهای مسکونی، مجتمع های تجاری و اداری، هتل ها و رستوران ها به دلیل قوانین شهرداری و سازمان حفاظت محیط زیست
• حذف ذرات قابل ته نشینی، چربی و روغن های موجود در فاضلاب رستوران ها و سالن های غذا خوری جهت جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی و گرفتگی لوله ها به سبب تجمع چربی و ذرات درشت قابل ته نشین
• متعادل سازی و پمپاژ فاضلاب در سیستم های تصفیه فاضلاب

قیمت سپتیک‌تانک

محاسبه قیمت سپتیک تانک با توجه به ابعاد آن و مشخصات مواد بکار رفته و گرید مواد و قطر و وزن تانک و با توجه به جدول استانداردهای این محصول تعییین میگردد.

لیست قیمت سپتیک تانک و همچنین قیمت سپتیک تانک پلی اتیلن براساس قیمت فروش مواد اولیه در بورس کالا با احتساب هزینه تولید و حمل و تحویل درب کارخانه و بر اساس گریدهای مواد اولیه به صورت کیلوگرم و یا بر اساس متر محاسبه و اعلام می‌گردد.

سبک لوله نوین شما را در انتخاب مقرون به صرفه ترین حالت ممکن کمک خواهند کرد.

راهنمای خرید لوله پلی‌اتیلن کاروگیت

محاسبه ظرفیت سپتیک تانک در خرید سپتیک تانک و برآورد هزینه آن نقش اساسی دارد.

سپتیک تانک ها معمولا برای فاضلابهای بهداشتی استفاده می شود. براساس استانداردهای موجود ظرفیت سپتیک تانک را برابر حجم فاضلاب تولید روزانه در نظر می گیرند. بنابراین جهت تعیین ظرفیت سپتیک تانک مورد نیاز ابتدا باید حجم فاضلاب تولیدی روزانه را محاسبه نمود. حجم فاضلاب انسانی معمولا به تعداد افراد تحت پوشش بستگی مستقیم دارد.

نیاز به مشاور در حوزه خرید سپتیک‌تانک پلی‌اتیلن​ دارید؟

با ارسال درخواست از طریق فرم مشاوره آنلاین، کارشناسان فروش سبک لوله نوین در سریع ترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.

یا با شماره های واحد فروش تماس بگیرید:

۰۸۷-۳۳۳۶۲۳۰۰

۰۹۱۸۸۷۸۳۳۷۸

زنبیل خرید